Bokningsläget på flyg i december är rekordhögt

Färska siffror visar på skyhöga internationella bokningar i december till Spanien och innebär ett stort uppsving för Spaniens turistnäring.

Flyg Air Europa, bokningar

Data från Turespaña avslöjar att det redan finns 8,1 miljoner platser bokade för internationella flygningar till Spanien i december. Det är en anmärkningsvärd ökning med 14,2 procent från de 7,1 miljoner som registrerades i december 2022.

Ökningarna kommer från länder i både Europa och Amerika.

Jordi Hereu Boher.

Ministern för industri, handel och turism, Jordi Hereu Boher, sa den 1 december, ”prognoserna för december är extraordinära. Konsolidering och tillväxt på europeiska marknader, och en boom på avlägsna marknader som USA”.

”Vi måste fortsätta att garantera flygförbindelser och projektionen av Spanien som en hållbar kvalitetsdestination”. Hans kommentarer belyser det europeiska och amerikanska bidraget till denna tillväxt. Storbritannien leder med 19,3 procent av det totala antalet platser, följt av Tyskland med 12,6 procent och Italien med 9,7 procent.

Bokningarna visar en anmärkningsvärd tillväxt i nyckelländer.

Dessa inkluderar Polen med en ökning på 90,7 procent och Tjeckien med en ökning på 46,2 procent. Samt inte minst viktigt USA, med en ökning på 27,3 procent jämfört med förra året. Österrike visar också anmärkningsvärda siffror med en ökning med 26,4 procent av antalet reguljära flygstolar i december.

December 2023 statistik.

LandAntal platser på planerade flygningar.% av det totala antalet platser.År-till-år förändringstakt i % av totala antalet platser.
Storbritannien1.556.13019,3+14,2
Tyskland1.016.23012,6+10,9
Italien783.9939,7+23,6
Frankrike639.7117,9+5,0
Nederländerna387.3094,8+4,4
Portugal329.3874,1-3,9
Schweiz305.5213,8+12,4
Belgien275.7763,4+9,5
USA202.1662,5+27,3
Irland197.2682,4+17,2
Polen185.6502,4+90,7
Sverige140.3481,7+7,0
Danmark125.3861,6-7,9
Norge115.8711,4-5.3
Columbia103.9951,3+20,7
Turkiet98.2891,2+17,4
Finland93.4811,2+7,5
Mexiko88.3031,1+4,8
Tjeckien64.5280,8+46,2

En uppmuntrande slutsats för 2023.

”Denna december, som förväntas vara utmärkt för turismen, kommer att avrunda ett sista kvartal med bra data och en boom i sektorn. Helt i linje med processen med att säsongsanpassa turistströmmarna, som allt tyder på kommer att fortsätta 2024,” sa minister Jordi Hereu.

Här har vi en av förklaringarna till att Hotellen i Spanien förutspår rekordvinster.


Jonny Erixon

Skribent, fotograf och konsult, född och uppvuxen i Sverige men jag är bosatt och arbetar i södra Spanien sedan 2001. Ett land som jag har lärt mig uppskatta mer och mer för varje år.

Läs också

Starlink

Starlink sätter press på internetleveranörerna

Starlink Satellite Internet sänkte priserna rejält två gånger under 2023, nu sänker de priserna igen …