Resandet med flyg till Spanien ökar

Spaniens officiella turistwebbplats Turespaña, har avslöjat att i mars har mer än 6,5 miljoner flygpassagerare anlänt till Spanien.

Resenärer bordar flygplan
Resandet till Spanien ökar kraftigt.

Under mars 2023 anlände totalt 6.510.860 passagerare med flyg till Spanien, vilket är en ökning med 30 % jämfört med samma period 2022. Detta innebär också att vi är tillbaka på samma nivå som före pandemin.

Under årets första kvartal kom det största antalet passagerare från länder inom EU. De stod för 55,6% vilket är en ökning med 25 % jämfört med 2022. Flödet från resten av världen stod för de återstående 44,4% och det är en ökning med 35,7%.

Ankommande passagerare per månad 2019-2023.

Passagerarna kom från:

Jämfört med förra årets siffror är de marknader som noterade den högsta tillväxten i år Portugal, med 63,2 % mer, följt av USA och Irland, med 42,9 % respektive 38,9 %.

Dessutom var det land med flest passagerare i mars Storbritannien (1.426.007), en årlig ökning med 33,3 %. Samtidigt stod Storbritannien för 21,9 % av den totala andelen ankomster.

Spanien har registrerat 3,4 miljoner brittiska passagerare hittills i år, och detta har påverkat alla spanska regioner, särskilt Kanarieöarna, som var den främsta destinationen i landet med 35,7 % av sina passagerare.

Det andra ursprungslandet för internationella passagerare är Tyskland, varifrån totalt 873.738 passagerare eller 13,4 % av det totala antalet anlände till Spanien i mars. Detta motsvarar en ökning med 19 %, från vilken Kanarieöarna återigen var den största förmånstagaren med 31 % av totalen.

Trea är Italien med 9,1 % % av passagerarflödet i mars eller totalt 592.207 passagerare. Italien noterade också en ökning på 31,4 % jämfört med föregående år, vilket Katalonien (32,1 % av passagerarna) och Madrid (32,0 %) gynnades mest av.

I mars 2023 kom det också många från Frankrike med 7,4 % av alla passagerare, vilket markerar en ökning med 19,0 %. Vilket främst gynnade Madrid och Katalonien. Samtidigt noterade Nederländerna också en ökning med 10,2 % av internationella passagerare, med regionen Valencia, Katalonien och Andalusien som de viktigaste destinationerna.

Av de nordiska länderna är det bara Danmark som hade tillräckligt många resenärer för att synas i statistiken. Därifrån kom 130.503 passagerare vilket är 2% av totalsumman och det är en ökning med 22,5 % jämfört med 2022.

De spanska regioner som registrerade flest ankomster under den senaste månaden var Madrid, med 27,2 % av totalen, följt av Katalonien med 20,8 % och Kanarieöarna med 20,2 %.

Flygplatserna med flest ankomster i mars:

FlygplatsAnkommande passagerareÖkning mot 2022
1. Madrid-Barajas1.770.31336,7%
2. Barcelona1.332.58543,0%
3. Málaga596.95123,6%
4. Tenerife Sur516.57214,1%
5. Alicante456.40926,6%
6. Palma de Mallorca379.85723,7%
7. Gran Canaria359.96720,7%
8. Valencia245.00631,4%
9. Lanzarote238.32711,1%
10. Fuerteventura190.75510,6%

Det noteras också att 58,1 % av passagerarna anlände med lågprisbolag och 41,9% med traditionella flygbolag. Mer information finns på: INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

Relaterade artiklar

De bästa och sämsta flygbolagen.
Trafiken på Europas flygplatser i februari.


Jonny Erixon

Skribent, fotograf och konsult, född och uppvuxen i Sverige men jag är bosatt och arbetar i södra Spanien sedan 2001. Ett land som jag har lärt mig uppskatta mer och mer för varje år.

Läs också

Terrass som rasade i Palma de Mallorca.

Terrassen som rasade i Palma hade nyligen invigts

Kollapsen av terrassen orsakade 4 människors död och skadade nästan 30 varav 16 fick föras …